Hvatanje ptica pevačica je aktivnost koja je nažalost rasprostranjena širom Srbije, a skoro 100.000 uhvaćenih jedinki, medju kojima ima i ugroženih vrsta, izuzetno šteti populaciji ptica pevačica, zbog neznatne materijalne koristi, upozoravaju ornitolozi.
Toga nažalost ima i u našem kraju. Kako saopštavaju ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica, u ataru sela Pukovac nedavno su otkrili jedan nelegalni poligon za hvatanje ptica pevačica lepljivim mamcima, sa desetak namenski postavljenih klopki. Kod počinilaca je pronađeno preko 30 jedinki češljugara i konopljarki koje su uhvaćene u prirodi i koje su još uvek na svom perju imale tragove lepka. Počinioci su u svojim dvorištima imali i aktivne klopke za hvatanje ptica, u narodu poznate kao „kapani”. Sve jedinke ptica su nakon skidanja lepka i pregleda stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode Srbije puštene nazad u prirodu.
Jedan od primarnih razloga za ovakvo hvatanje ptica su trgovina i materijalna dobit. Iako su cene jedinki uhvaćenih ptica veoma niske i najčešće se kreću u rasponu od nekoliko stotina dinara. Najugroženije su obično strogo zaštićene vrste ptica iz porodice zeba, među njima najčeše češljugari, konopljarke, čišci, zimovke i zebe.
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad držanja u kavezima i nezakonite prodaje je krivično delo za koje preti kazna zatvora do tri godine, dok, kazne za hvatanje ptica pevačica, i to iz porodica zeba, iznose i do 30.000 dinara po jedinki. Kako bi smanjilo slučajeve nezakonitog hvatanja ptica i olakšalo građanima proces njihovog otkrivanja, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je pokrenulo i namenski sajt Poslednji let na kojem možete saznati više o različitim načinima stradanja ptica i prijaviti slučajeve.
Foto: DZPPS