Na Konkursu za primere dobre nastavne prakse, raspisanog za potrebe održavanja XXXVII SABORA UČITELJA „Unapređivanje nastavne prakse kroz razmenu profesionalnih iskustava“ Ugledni čas iz srpskog jezika učiteljice Danijele Mitrović koja predaje u OŠ „Vuk Karadžić“ Doljevac izdvojeno odeljenje u Malošištu našao se među najboljim i odabranim za elektronski Zbornik.
Kako kaže učiteljica Danijela koja predaje prvom razredu u školi u Malošištu, Konkurs se raspisuje svake godine i otvoren je 2 meseca, uslovi konkursa su jasno definisani i zainteresovani prosvetni radnici treba apliciraju jednim primerom neke lepe prakse gde je tokom časa odrađeno nešto drugačije, interesantno, prilagođeno deci, ali je to trebalo i dokumentovati, da taj čas nije samo „mrtvo slovo na papiru“, kaže učiteljica Danijela.
- U Zborniku biće moj ugledni čas koji sam prošle godine držala učenicima četvrtog razreda, u pitanju je čas srpskog jezika, a nastavna jedinica je bila „Bosonogi i nebo“ Branislava Crnčevića rađen metodom „Šest šešira“. Na času je bio prilagođen nastavni materijal i za učenike koji su nastavu pratili po IOP1 i IOP2 programu. Času su prisustvovale, pored psihologa škole Danijele Ibranim, i kolege učitelji i nastavnici- kaže Danijela Mitrović.
Učiteljica odeljenja u Malošištu Danijela ističe da primenom metode “Šest šešira” u obradi nastavnog sadržaja jedan problem, uz pomoć znanja i veština, razmatra se iz više različitih gledišta.
- Ova metoda pomaže pri razvoju kreativnosti, kritičkog i analitičkog mišljenja, donošenju odluka, unapređivanju grupne produktivnosti i razvoju komunikacijskih veština. U metodi „Šest šešira“ razmišljanja se dele na 6 različitih načina koji su metaforički prikazani šeširima: bele, plave, crvene, žute, zelene i crne boje. Proces razmišljanja odvija se u šest različitih smerova koji uključuju: činjenice, emocije, logički negativan i pozitivan pogled, kreativnost i kontrolu procesa mišljenja- objašnjava učiteljica Danijela.
Pretpostavlja da je njen ugledni čas i rad na času izdvojilo to što primenu ove metode u kontekstu grupe najčešći vid razmišljanja je taj da svaki pojedinac razmišlja na način koji je njemu najsvojstveniji. Međutim, prilikom primene ove metode, čitava grupa u datom trenutku razmišlja na isti način, a nastavni materijal je bio prilagođen i učenicima koji se obrazuju po IOP programu.
Dodajmo na kraju da ovo nije prvo odličje učiteljice Danijele za Ugledni čas, njen rad i 2021.godine uvršten je među deset najboljih u Srbiji, a u kategoriji obavezni predmeti.