EU PRO predstavlja poziv za dodelu bespovratnih sredstava preduzetnicima, mikro i malim preduzećima

Razvojni program EU PRO održaće  informativne sesije o javnom pozivu za podršku preduzetnicima i preduzetnicama i mikro i malim preduzećima u periodu od 1. do 14. juna 2018. godine u Šapcu, Kragujevcu,  Kruševcu, Kraljevu, Novom Pazaru, Užicu, Smederevu, Zaječaru, Nišu i Leskovcu. Evropska unija (EU) je za ovu aktivnost usmerenu na povećanje konkurentnosti lokalne privrede u Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu Južne i istočne Srbije opredelila 4,5 miliona evra. Informativna sesija u Nišu biće održana u sredu, 13.juna, u 10 časova u Regionalnoj privrednoj komori (Dobrička 2).

Poziv, koji je objavljen 22. maja, otvoren je do 6. jula 2018. godine, a pravo učešća imaju preduzetnici i preduzetnice, mikro i mala preduzeća registrovana u 99 gradova i opština među kojima su i opštine Doljevac i Žitorađa, uključenih u program EU PRO, koja se primarno bave proizvodnjom ili pružaju IT usluge, a osnovana su između 1. januara 2013. i 31. decembra 2017. godine.

„Evropska unija putem ovog poziva pruža podršku malom biznisu koji čini stub privrede i ključan je za ekonomski rast i povećanje zaposlenosti, te su tako opredeljena sredstva namenjena za nabavku opreme i uvođenje usluga što će doprineti većoj produktivnosti, uvođenju inovacija, poboljšanju kvaliteta postojećih ili razvoja novih proizvoda, a najvažnije, otvaranju novih radnih mesta“, rekla je Olivera Kostić, menadžerka sektora za mala i srednja preduzeća u programu EU PRO.

U okviru poziva podržaće se dve grupe preduzeća- prva grupa obuhvata novoosnovana preduzeća koja su registrovana između 1. januara 2016. i 31. decembra 2017. godine, za koje bespovratna sredstava po pojedinačnom projektu iznose od 10.000 evra do 20.000 evra.

U drugoj grupi su preduzeća koja posluju duže od tri a najviše pet godina, odnosno registrovana su između 1. januara 2013. i 31. decembra 2015. godine, dok vrednost pojedinačnih projekata iznosi od 10.000 evra do 30.000 evra, ili 50.000 evra za brzorastuća i izvozno orijentisana preduzeća.

Preduzeća moraju da budu većinski u domaćem privatnom vlasništvu i da imaju ostvarenu poslovnu dobit na kraju 2017. godine kao i izmirene obaveze po osnovu uplate poreza i doprinosa. Takođe, korisnici sredstava treba da obezbede finansijsko učešće u projektu u visini od 20 odsto za prvu grupu preduzeća, odnosno 30 odsto ukupnih prihvaćenih troškova projekta za drugu grupu preduzeća.

Izbor korisnika će se odvijati kroz dve faze, prvo ocenjivanjem i rangiranjem podnešenih koncepata projekata, a zatim u drugoj fazi evaluacijom razrađenih predloga projekata koji su pozitivno ocenjeni u prvoj fazi.

Više informacija o samom pozivu, kriterijumima za izbor korisnika, načinu konkurisanja kao i dokumentacija za prijavljivanje dostupne su na veb sajtu EU PROa: Javni poziv za podnošenje predloga projekata za nabavku opreme i uvođenje usluga za preduzetnike, mikro i mala preduzeća .

Informativne sesije se održavaju uz podršku regionalnih razvojnih agencija: RARIS -Regionalne agencije za razvoj Istočne Srbije, Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga, Regionalne agencije za prostorni i ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga, Regionalne razvojne agencije „Jug”, Regionalne razvojne agencije „Zlatibor”, Regionalne razvojne agencije Sandžaka – SEDA, Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Regionalne razvojne agencije Podrinja, Podgorine i Rađevine, Regionalne razvojne agencije Braničevo – Podunavlje i Agencije za regionalni razvoj Rasinskog okruga- Kruševac.

 Aktivnosti EU PRO-a, programa  koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).

M.Jovanović

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *