Povodom Svetskog dana zdrave hrane u Klisuri je održan Festival zdrave hrane. Organizatori manifestacije su MZ Klisura i Javna biblioteka u Doljevcu. Jedan od predavača na Festivalu bila je i dr Ljubinka Stojković, specijalista opšte medicine, licencirani fitoterapeut i lekar apiterapeut, koja proučava i primenjuje u praksi med i medene proizvode u lecenju svojih pacijenata. Ona je prisutnima govorila o zdravoj ishrani, pripremanju zdravih obroka i zimnice bez upotrebe veštačkih konzervansa.
- Na današnjem Festivalu pred velikim brojem posetilaca govorila sam, pre svega, o zdravoj hrani, medu i medenoj apoteci, odnosno o čarolijama koje nam stvaraju pčelice. Tema, koja je najviše izvazvala interesovanja na današnjem predavanju, bila je priprema zimnice i hrane bez bez aditiva i konzervansa- rekla je u izjavi za radio Koprijan dr Ljubinka Stojković.
Ona je govorila o pravilnoj upotrebi meda, a prisutnima je predstavila i retku vrstu meda, koju proizvodi pčelar iz Čečine, od čalija.
- Ova vrsta meda je jako retka. Reč je o biljci, čaliji, koja je gotovo zaboravljena. Čalija raste u šumi, na obodima šume i ima izuzetana blagotvorna svojstva. Razni lekoviti sastojci u medu od čalija povoljno utiču na imunitet, a med je božanstvenog ukusa i mogu slobodno reći da je ovaj proizvod kruna medene terapije- istakla je dr Stojković.
Kada su u pitanju lekovite biljke, koje se beru po kalendaru, na Seličevici imamo mnogo lekovitog bilja, tako da ljudi mogu svakodnevno da odlaze i da beru , pogotovo sada u ovom jesenjem periodu, kaže fitoterapeut dr Ljubinka, i dodaje da sada ima gloga i trnjina, ali da je i pravo vreme da se bere koren maslačka koji je jako dobar za proces detoksikacije. Ona je na predavanju u okviru ove manifestacije govorila i o pripremi zimnice bez konzervansa i aditiva.
- Pre svega, povrće, treba da bude zdravo, po mogućnosti organski gajeno ili iz bakine bašte. Suština pripreme zdrave zimnice je pasterizacija. Povrće se dobro opere, tegle se ispare i zagreju u rerni. U međuvremenu se priprema zimnica, bilo da je to barena paprika,ljutenica ili ajvar, slaže se u tegle i onda se to pasterizuje.
Ona je prisutnima prezentovala jednostavni postupak pasterizacije voća.
- Vrlo je jednostavno. U sterilisane tegle poređate zrelo voće, nalijete vodu i dodate, po ukusu, kašiku ili dve meda. Sve se to pasterizuje, po dobro poznatom postupku domaćicama, u vreloj vodi- rekla je dr Stojković, vlasnica ordinacije Vizard u Nišu.
Na kraju predavanja bilo je i reči o pravilnoj i zdravoj ishrani, usvajanju zdravih navika i fizičkoj aktivnosti. Dr Ljubinka Stojković rekla je da veliki broj bolesti može se sprečiti ili efikasnije drži pod kontrolom promenom životnih navika. Takođe, prezentovala je i upotrebu lekovitog bilja u lečenju i prevenciji mnogih bolesti.
M.Jovanović
Gde mogunabaviti
Biljku calinu?
Ne calina, nego calija
Sliku možete naći na brdu Kukumiga ,kao i niže Korvingrada. U pitanju je drvenasta biljka koja raste poput neke voćke ,ima trnje po sebi i plod koji liči na leteći tanjir,veličine novčića.Inače,čaj od ploda čalije je odličan lek protiv uporne dijareje .