Strateški projekat razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim sredinama, u svojoj prvoj fazi, obuhvatio je i dva sela u opštini Doljevac, Perutinu i Knežicu, te je tim povodom danas Knežicu obišao ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović. Ovim projektom pristup optičkom internetu dobilo je 216 domaćinstava i oko 700 stanovnika ovih sela, ujedno i dva isturena odeljenja doljevačke OŠ “Vuk Karadžić”, a urađena su 4 kilometra mreže.
Pored ministra Jovanovića školu su obišli i direktor OŠ „Vuk Karadžić“ Goran Ilić, zamenik predsednika opštine Dolјevac, Miloš Vukotić, izvršni direktor za tehniku u Telekomu, Đorđe Marović, generalni direktor Roaming Networks, Rade Vujović i projektni menadžer za planiranje, izgradnju i podrški optičke mreže Roaming Networks, Ivana Bukumirović.
Ovom prilikom školi u Knežici poklonjena su i dva laptopa od strane Telekoma, a direktor škole Ilić se zahvalio ministru Jovanoviću i istakao da će od 1.septembra rad učitelja i đaka u školi u Knežici biti unapređen jer zbog nedostatka interneta i računara učitelji nisu mogli da vode elektronski dnevnik.
- Škola u Knežici, izdvojeno odeljenje doljevačke škole, ima 25 učenika dok u Perutini nastavu pohađa petoro učenika. Ovo je veliki pomak za našu školu, jer će učenici ove škole imati digitalnu nastavu kao i ostali učenici u Srbiji. Dakle moći će da koriste digitalne sadržaje iz udžbenika, projektore, računare, a do nedavno to je bio samo san. Veoma sam zahvalan resornom ministarstvu i ministru Jovanoviću na realizaciji ovog projekta- kazao je Ilić.
Ministar Mihailo Jovanović je rekao okupljenim učenicima škole, njihovim roditeljima i predstavnicima lokalne samouprave Doljevac da ga raduje brzina realizacije projekta razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim sredinama i da je ovo jedan od najbitniji projekata digitalizacije koje sprovodi Ministarstvo informisanja i telekomunikacija RS.
- Ovo je 18.selo u Srbiji u koje je uveden brz optički internet, a u ovom trenutku se izvode radovu u čak 69 sela širom zemlje. Naime, naš cilj i zadatak je da do kraja 2025.godine u 99 odsto sela u Srbiji obezbedimo brz optički internet , jer je to veoma bitan faktor za dalji razvoj naše zemlje- rekao je ministar Jovanović.
Kako je istakao postigli su velike rezultate uvođenjem elektronske uprave, omogućili da građani mogu putem mobilnog telefona ili računara da upisuju decu u vrtiće i škole, poručuju izvode iz matične knjige rođenih ili državljanstva, ali svega toga ne bi bilo da nema interneta.
- Ovim projektom razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim sredinama ulazimo i u najmanje škole u Srbiji kojima je internet bio nedostupan i omogućavamo digitalnu nastavu i đacima u ruralnim sredinama i budu ravnopravni sa vršnjacima u najvećim školama i gradovima- dodao je ministar Jovanović.
Projekat razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim sredinama je bitan, ne samo za đake, već i za ostale stanovnike malih mesta jer imaju mogućnost pokretanja biznisa putem elektronske trgovine i na taj način mladi će ostajati u mestima gde žive i sela mogu da zažive, jer putem interneta moći će da ponude i prodaju svoje poljoprivredne proizvode i slično.
- Mi u ovoj prvoj fazi želimo da pokrijemo 700 sela i sprovedemo skoro 5 hiljada km optičkog kabla. Prema nekim podacima 75 odsto naše zemlje je pokriveno brzim internetom, a prema proceni Svetske banke, uvođenjem brzog interneta raste i BDP, što je veoma bitno za razvoj i napredak naše zemlje. Obilaskom Knežice želimo da pokažemo da Vlada RS brine o svakom stanovniku, svakoj kući, bitna nam je svaka škola, svaki đak i da želimo da svim građanima Srbije stvorimo sve uslove za život i rad kao što postoje u većim gradovima – kaže ministar Jovanović.
Dodaje da će pored Knežice i Perutine u opštini Doljevac sledeće godine biti uključena i ostala sela koja nemaju brzi optički internet i sigurno će do kraja 2025.godine sva sela u Srbiji pokriti optičkom mrežom.
Inače, prva od tri faze programa, obuhvata izgradnju oko 4.700 kilometara optičke trase kojom će biti obuhvaćeno 730 škola i 120.000 domaćinstava u 700 sela u zemlji. Projekat je vredan 500 miliona evra. Polovinu sredstva ulaže država sa partnerima iz Evropske unije, a ostatak telekomunikacioni operateri. Takodje internet će dobiti i osam sela opštine Žitoradja i osam školskih objekata u toj opštini.
Obaveza budućeg operatora je da bez naknade pruža uslugu pristupa internetu u ne manjoj brzini od 100 megabajta u sekundi u objektu javne namene, u ovom slučaju školama, kao i da obezbedi dostupnost usluge širokopojasnog pristupa nove generacije za ne manje od 95% domaćinstava u konkretnom naselju. Rok za završetak radova je kraj 2025. godine, kada bi trebalo da sva domaćinstva u Srbiji imaju pristup brzom fiksnom internetu sa protokom preko 100 megabita po sekundi.
Inače, u ovaj projekat se krenulo s obzirom na to da su istraživanja pokazala da oko pola miliona domaćinstava u RS u ruralnim sredinama nema pristup fiksnom internetu, jer ne postoji ekonomski interes operatora za razvoj ove infrastrukture na tim lokacijama. Zato je u ovaj projekat uložila država s ciljem stvaranja uslova za ravnomeran regionalni razvoj. Bez intervencije države, naime, nemoguće je, kažu nadležni, premostiti digitalni jaz između urbanih i ruralnih područja, a što može dovesti do ekonomske i socijalne isključenosti lokalnih građana i preduzeća.