Gotovo 700.000 ljudi u Srbiji živi u gradskim naseljima sa neispravnom pijaćom vodom, pokazala je godišnja analiza državnog Instituta za javno zdravlje Batut ( https://www.batut.org.rs/download/izvestaji/Izvestaj%20vode%20za%20pice%202020.pdf ).
Voda iz gradskih vodovoda je za 2020. godinu ocenjena kao mikrobiološki neispravna u 14 mesta, dok je 12 gradskih vodovoda imalo fizičko-hemijski neispravne uzorke. Čak 21 grad u Srbiji nije imao ispravnu vodu – ni mikrobiološki, ni fizičko-hemijski.
Kada je u pitanju opština Doljevac koja se vodom snabdeva iz vodosistema Brestovac-Bojnik-Doljevac, sudeći prema ovim podacima za prošlu godinu, pili smo ispravnu vodu. Prema prezentovanim informacijama voda u našoj opštini imala je 14,6 odsto fizičko- hemijskih neispravnosti, što je u okviru dozvoljenih odstupanja, dok nije bilo nikakvih odstupanja po pitanju mikrobiološke ispravnosti. Inače, kako dalje kažu u Batutu najčešći uzroci fizičko-hemijske neispravnosti vode u Nišavskom okrugu, kojem pripada i opština Doljevac, su povećane vrednosti za mutnoću i boju.
Inače, od ukupnog broja kontrolisanih javnih vodovoda gradskih naselјa u Republici Srbiji (156), 107 ili 68,6% su bili ispravni, odnosno imali su manje od 5% mikrobiološki i manje od 20% fizičko-hemijski neispravnih uzoraka vode na godišnjem nivou. Prema istoj prezentaciji najgoru vodu piju Vojvodjani i po pitanju fizičko-hemijske i mikrobiološke ispravnosti, a najispravniju po fizičko-hemijskim karakteristikama Šumadinci, dok je najispravnija voda po mikrobiološkim karakteristikama u Raškoj.
J.K.