Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije doneo je odluku da će 29. oktobra njihovi članovi stupiti u štrajk upozorenja koji će trajati sat vremena, i to u vreme prijema mališana u vrtiće, od sedam do osam časova ujutru. Ovaj štrajk podrazumeva „prekid rada i okupljanje zaposlenih u poslovnim prostorijama poslodavca, te čitanje proglasa”, kako su objasnili iz sindikata predškolstva. Kao poseban problem ističu to što nadležni nisu definisali šta je minimum procesa rada u obdaništima, a predškolski sistem je deo prosvetnog i time se smatra delatnošću od javnog interesa pa su, prema Zakonu o štrajku, ove ustanove u obavezi da organizuju minimum procesa rada da bi štrajk bio u okvirima zakona, prenosi list “Politika”.
U odluci o štrajku ovog sindikata, koju su uputili nadležnima a u koju je „Politika” imala uvid, podsećaju na dva glavna zahteva, od kojih je prvi da se poveća cena rada za 21 odsto za sve zaposlene u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Drugi je da Vlada Republike Srbije „ne pravi veštačke podele” različitim uvećanjem plata u okviru delatnosti predškolstva.
„Zahtev za povećanje cene rada za 21 odsto i korekciju koeficijenta od 105,5 odsto svih zaposlenih u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije zasnovan je na standardu koji smo dostigli 2023. godine. Tražimo jedinstvo u predškolstvu i ne prihvatamo predlog vlade da se cena rada poveća samo osam odsto, da nastavno osoblje, odnosno zaposleni sa sedmim stepenom dobiju uvećanje za četiri odsto više, znači ukupno za 12 odsto. To je premalo, jer je minimalac podignut za 13,7 odsto”, obrazložili su.
Takođe, razjasnili su da ne pristaju na podelu na obrazovno-vaspitno i tehničko-administrativno osoblje, jer smatraju da svi zaposleni imaju svoju ulogu u sistemu predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Izvor: Politika
M.J./D.D./J.K.